Divadlo KULT: Exploze (audiowalk)

13.-23. října 2021
Ústí nad Labem
v prodeji od 13. 10. od 17:00

  Ve středu 8. února 1989 v ranních hodinách došlo k výbuchu v atriu budov národních výborů v Ústí nad Labem. Ke zranění osob nedošlo, hmotná škoda je značná. Na naši politickou scénu vstoupil nový pochybný a nebezpečný argument – teror. Tlaková vlna ze dvou nastražených náloží vyrazila odhadem tisíc okenních skel.

  Bomby tvořilo celkem asi 10 kilo trhaviny Gelamon, růžový a fialový budík Mirka 394 od firmy Prim a krabice z dřevotřísky. Nejprve explodovala menší nálož, která vystřelila tu větší do výšky a ta explodovala až poté, aby bylo dosaženo co největšího destrukčního efektu. Šlo o velmi profesionální práci. Strůjce výbuchů nebyl nikdy dopaden.

  Za posledních 30 let vzniklo mnoho teorií, kdo za explozí stál. Všechny byly liché. Vydejte se s námi na místo činu a dozvíte se pravdu!

  Pro tuto inscenaci jsme zvolili formát audiowalk. Divák bude potřebovat chytrý telefon s nainstalovanou aplikací na čtení QR kódů a sluchátka. Inscenace začíná v atriu magistrátu, kde je schovaná samolepa s QR kódem a označením Exploze přímo na místě, kde zůstal po výbuchu masivní kráter, naproti vchodu na ÚMO město. Načtením QR kódu se divák dostane na webovou stránku, kde spustí úvodní kapitolu příběhu. Ta diváka zavede na další místo. Tam načte další QR kód, který otevře další kapitolu. Tímto způsobem divák prochází lokacemi a do sluchátek mu zní příslušné kapitoly. Celý příběh bude zahrnuje 7 kapitol tzn. 7 lokací na zhruba 2 kilometrech cesty. V přechodech divák poslouchá dobová intermezza.

  Inscenace je k dispozici od středy 13.10.2021 od 17h po celou dobu festivalu. Kdy se rozhodnete vydat na cestu, záleží jen na vás.

  Prodej vstupenek a spuštění aplikace od 13.10. od 17h.

   

  námět Honza Kvasnička režie Filip Nuckolls

  hrají Marta Vítů, Gabriela Hauptvogelová, Jindřiška Moravcová, Ctirad Götz, Jan Řezníček, Jan Jankovský, Jiří Černý, Jakub Gottwald, Jan Plouhar, Jiří Kraus, Lukáš Černoch, Matúš Bukovčan, Jiří Trnka, Kryštof Kotek, Jan Veselý, Tadeáš Horohleď, Miroslav Slanec, Miroslav Rosendorf, Filip Nuckolls a Honza Kvasnička

  nahrál Jiří Pletánek

  vývoj a výroba aplikace Kamil Kukura a Jan Novák

  produkce KULT, spolek

  V.O.S.A. Theatre: Proměny (Zahájení festivalu)

  13. října 2021 od 20.00 hodin
  park Severní Terasa
  • zdarma

  "Zahájení festivalu Kult jsme vymýšleli na několikrát. Pořád se něco měnilo, pořád se něco mění a ještě chvilku se asi měnit bude. Žijeme divný rok, který nás nutí více než dříve improvizovat, hledat řešení, hledat pozitiva ve chvílích restrikcí, ve chvílích, kdy nám sahají na naše svobody.
  Síla lidského ducha, síla lidské tvorby, odvaha měnit věci, postavit se osudu, měnit svůj život, naděje, že dokážeme věci měnit jsou naší inspirací.
  Radost, určitě chceme ukázat radost, schopnost snít, schopnost probudit v sobě fantazii malého dítěte a díky její síle proměnit realitu, posunout ji o pár stupňů dál, vyosit ji z běžného standardu až do míst, které poznáváme ve spánku, kdy nám vládne pravá mozková hemisféra.
  Proměnit se, zbavit se strachu, najít v sobě lva, proměnit se, stát se z herce divákem a z diváka hercem, zažívat společné chvíle." Jakub Vedral, ředitel V.O.S.A Theatre

  Divadelní spolek Kašpar: Politika správcovny

  14. října 2021 od 19:00
  Restaurace na Rudce
  VYPRODÁNO

  Politika správcovny aneb Člověk na svém místě je monolog správce sportovního klubu, který předává pomyslné žezlo svému nástupci, napomíná hráče a jiné „dementy“ a současně posílá dopisy autorkám knižních bestselerů. Dle autora jde o „diverzní monodrama o praxi obnovy“.

  S. d. Ch. je autor prozaických a dramatických textů, kolážista, skladatel, textař, lídr kapely Ruce naší Dory. Vlastním jménem Miloslav Vojtíšek (1970), donedávna správce hřbitova, nyní správce fotbalového hřiště. Má dvě Ceny Alfréda Radoka za nejlepší původní českou a slovenskou hru a jednu cenu Muriel za komiks Varlén.

  Hru autor napsal na objednávku časopisu Svět a divadlo, a to pro třetí ročník mezinárodní soutěže o Cenu Ferdinanda Vaňka.

  obsazení Jakub Špalek režie Filip Nuckolls výprava Radka Josková

  Činoherní studio: Americký bizon

  15. října, 17. října a 21. října 2021 od 19.00 hodin
  Činoherní studio
  předprodej od 1. října
   David Mamet: Americký bizon

   Jedno místo, jeden den a jedna noc a tři protagonisté napínavého psychothrilleru – to je dnes už ikonická divadelní hra amerického dramatika Davida Mameta, která se v originále jmenuje American Buffalo. „Já jen říkám, že byznys je byznys a zábava je zábava a nemá se to míchat,“ pronese ve vypjaté scéně plánování loupeže Teach a s lehkou nadsázkou tak přednese jedno z důležitých témat Mametova textu. Morální principy zde fungují v trochu jiných souřadnicích, než na které jsme běžně zvyklí, což dosvědčují i následující Teachova slova:  „Veškerý slavný plánování je ti na prd, když vlezeš do cesty nějakýmu vymaštěnýmu idiotovi, kterej v tobě uvidí útok na osobní svobodu. Lidem může prdnout v bedně, Done, to ty víš dobře. Státní úředníci... masoví vrazi... já říkám jenom, že člověk se musí sám o sebe postarat.“ Mamet jednotlivé motivy záměrně vyostřuje, vytváří kontrasty, které pro diváka nečekaně odkrývají jemné valéry lidskosti, které v důsledku činí naoko suverénní postavy velmi zranitelnými.

   Americký bizon je, doslova vzato, pěticentová mince, která má původně na rubu bizona a na líci hlavu indiánského náčelníka. Zdá se – a to nikoli nepatřičně, že je zde od autora zakódován i odkaz na původní obyvatele jeho vlasti coby mýtus o krvavě rozvráceném stavu prvotní harmonie.

   Co je ale důležité zdůraznit: Odhlédnuto od výše uvedeného Americký bizon je především příležitostí pro skvělý herecký koncert pro tři herce. Koncertem, který nepostrádá nejen napětí, ale i humor.

   Vzhledem k tomu, že Mametův text je doslova prošpikovaný vulgarismy, doporučujeme návštěvu představení pro diváky od 15 let.

   obsazení Roman Zach j.h., Jan Plouhar, Adam Ernest

   režie David Šiktanc překlad Ondřej Sokol dramaturgie Karel F. Tománek scéna Juliána Kvíčalová kostýmy Jana Hauskrechtová hudba Sonja Kröhn

   foto Tomáš Lumpe

   Jakub Gottwald: UR FASCISM

   16. října 2021 od 19.00
   prostor bývalého Tukanu
   vstupenky v prodeji

    Život, to je to, co ještě (nebo stále) nelze, anebo nemůžeme pochopit, proto neexistuje žádný předchozí plán, význam, anebo vysvětlení. Ur-fascism je původně název krátkého textu, které pronesl v roce 1995 italský spisovatel a filozof Umberto Eco na půdě americké Kolumbijské univerzity. Český čtenář má možnost vůbec poprvé se setkat s jeho kompletním českým překladem v rámci uvedení stejnojmenného projektu, za nímž stojí herec a performer Jakub Gottwald. Stejnojmennou prací se tak odkazuje k textu jako k jedné z možných interpretačních linií, jako jedné z možných cest, po nichž se lze vydat, než vás pohltí labyrint otázek. O co se vlastně Gottwald pokouší, o jaké otázky se jedná?

    obsazení Jakub Gottwald, Aleš Čermák, Filip Šebšajevič, Štěpán Krahulec, Jaro Repka produkce Pavla Klouzalová

    Jakub Gottwald získal Cenu Thálie za performace v představení UR FASCISM v kategorii alternativní a loutkové divadlo.

    Losers Cirque Company: MiMJOVÉ

    17. října 2021 od 18.00 hodin
    Veřejný sál Hraničář
    VYPRODÁNO

    Zlá panovnice si díky svým nadpřirozeným schopnostem podmanila už skoro celou zemi. Její snažení se pokusí zvrátit Mimja, bojovník ovládající starodávné bojové umění. Sám to ale nezvládne. Proto přijímá do učení tři výrostky, kteří mu pomůžou královnu porazit. Jedině společně mají šanci do země navrátit klid a mír. Podaří se jim to? Losers Cirque Company poprvé v historii uvádí představení i pro ty nejmenší. V dobrodružném příběhu boje dobra proti zlu nechybí akrobacie, pantomima a humor.

    obsazení Vanda Hybnerová, Anna Polívková, Irena Kristeková, Radim Vizváry, Jindřich Panský, Matyáš Ramba, Mates Petrák

    autor Matěj Randál, Radim Vizváry, Petr Horníček režie Radim Vizváry scéna Petr Horníček kostýmy Marek Cpin hudba Ivo Sedláček dramaturgie Matěj Randál design zvířat Tomáš Martin light-design Michael Bláha zvuk Karel Mařík

    60 minut bez přestávky, vhodné pro malé diváky a divačky od 6 let

    Studio Hrdinů: Kacířské eseje

    18. října 2021 od 19.00 hodin
    Veřejný sál Hraničář
    vstupenky v prodeji

     Inscenace Kacířské eseje, svým názvem odkazuje k jednomu z nejvýznamnějších děl filozofa Jana Patočky. Jan Patočka je také ústřední postavou hry režiséra Miroslava Bambuška, který se s uměleckou licencí soustředí na poslední etapu života tohoto filozofa, tedy období po sepsání Charty 77. Patočkův postoj k pravdě, svobodě slova a odmítání nevyžádané moci vedoucí ke konfrontaci s mocí, která tyto hodnoty potlačuje, vnímáme jako stále aktuální a stává se ústředním tématem představení. Inscenace je expresivním, přesto přehledným rejem, ve kterém se mísí policejní výslechy s poetickými odkazy k Máchovi, Beethovenovi nebo i k Pavlu Zajíčkovi. Nejde nám o to budovat hrdinský kult Jana Patočky, ale nalézt v jeho díle a životě sílu k tomu, postavit se jakémukoli projevu nesvobody i v současnosti.

     obsazení Miloslav Mejzlík, Stanislav Majer, Pasi Mäkelä, Jakub Gottwald, Marek Pospíchal, Vladimír Franz, Miroslav Petříček, Štěpán Chlouba

     autor Jan Patočka / Miroslav Bambušek režie Miroslav Bambušek scéna Zuzana Krejzková kostýmy Zuzana Krejzková hudba Vladimír Franz dramaturgie Jan Horák video Jan Daňhel, Jakub Halousek světla Pavel Havrda zvuk Petr Zábrodský foto Martin Špelda

     80 minut bez přestávky

     JEDL: Malý stvořitel

     19. října a 20. října 2021 od 20.00
     palácová vila Ignatze Petschka
     VYPRODÁNO

     Inspirováno životem a dílem Franze Kafky.

     „Chtěl bych se přestat skrývat, ale moje skrýš je všude se mnou. Chtěl bych vyjít ven, ale na to tento svět není navržený. Je potřeba stvořit jiný, nový svět. Ale aby bylo zcela jasno: Jsem šťastné dítě a celé dny se směji i přes to, že mne ten smích velmi vyčerpává! Nemůžu si pomoct!“

     obsazení Karel Dobrý, Lucie Trmíková, Martin Dohnal

     kostýmy Petra Vlachynská režie Jan Nebeský
     autor Egon Tobiáš foto Zuzana Lazarová

     Za roli Franze Kafky získal Karel Dobrý v roce 2020 Cenu Divadelních novin v kategorii Herecký výkon a taktéž Cenu divadelní kritiky za mužský herecký výkon roku. V Cenách divadelní kritiky dále získala inscenace nominaci v kategorii inscenace roku a Egon Tobiáš za scénář nominaci v kategorii poprvé uvedená česká hra roku 2020.

     Naivní divadlo Liberec: Šššš. Šššš. Hůůů. Haf!

     19. října 2021 od 16.00 hodin
     Činoherní studio
     vstupenky v prodeji

      Byl jednou jeden pejsek. A byla jednou jedna fenka. On celé dny hlídal svou zahradu, ona pobíhala na volno za jeho plotem, dokud ji její páníček hvízdnutím nezavolal domů. A jak už to chodí, v životech nejen psích, ti dva v sobě i přes vysoké plaňky plotu, který je setrvale odděloval, našli postupně zalíbení. Jenomže ona nechtěla vlézt do cizí zahrady a on zase nedokázal opustit svůj dvorek. Jak ji jenom nalákat dovnitř? Co kdyby... Ano! Tohle bude určitě fungovat! Předvede jí svou milovanou hračku: Maličký okruh staré zahradní železnice vykukující mezi trsy odrůstající trávy. A kdyby jen to! V jeho psí boudě, ne nepodobné malému nádražnímu depu, již stoupá kouř z komínu staré parní lokomotivy. Fenka přeskočí plot a už se s pejskem vozí po zahradě. Teď už mu neuteče. Teď už bude pouze jeho. A on její. Ale… ale co to? Proč na ni zase hvízdá ten její páníček? Copak jsme tu snad někde na nádraží? No vlastně jsme... Ale proč ji nakládá do auta? A kam s ní odjíždí? To ne! Teď ne! Tohle se teď přece nemůže stát!

      obsazení Filip Homola, Adam Kubišta, Marek Sýkora, Antonín Týmal

      autor Vít Peřina a kolektiv režie Michaela Homolová dramaturgie Vít Peřina výprava Robert Smolík hudba Filip Homola

      40 minut bez přestávky

      Temporary Collective: Putinovi agenti

      20. října 2021 od 19.00 hodin
      Armaturka (ex-prostor Galerie Emila Filly)
      vstupenky v prodeji

       Živé kino s komparsem
       Volně inspirováno knihou Ondřeje Kundry

       Putinovi agenti je inscenace v žánru live-cinema. Mysleli jsme si, že po pádu železné opony a vstupu do NATO nám už žádná rizika nehrozí. Ruské tajné služby ale své agenty z České republiky nikdy nestáhly. Naopak, v poslední době jejich řady výrazně posílily. Na co agenti lákají své oběti a jaké praktiky k tomu využívají? S pomocí živého natáčení a živého střihu se během představení stanete součástí filmu, který se odehraje jenom jednou, právě v tento večer, jenom před vašima očima.

       obsazení Daniel Šváb

       režie Petra Tejnorová dramaturgie Jan Tošovský, Nina Jacques výprava
 Antonín Šilar hudba
 Jan Nedbal kamera
 Kryštof Melka, Marek Bartoš, Dominik Žižka střih
 Zuzana Walter, Petra Maceridu světelný design
 Robert Palkovič zvuk
 Jan Sedláček technická podpora Erik Bartoš

       Divadlo pod Palmovkou: Bezruký Frantík

       21. října 2021 od 19.00 hodin
       Veřejný sál Hraničář
       vstupenky v prodeji

        Groteska o klukovi, který nemohl obejmout svou milou. Čáp, který ho nesl rodičům, mu před narozením ukousl ruce, a tak se Frantík narodil bez nich. Jeho upřímné nadšení je však naprosto nakažlivé. A to i v dobách, kdy je optimizmus jediné bohatství, které mu zbývá. Nohama se naučil dělat vše, co dítě potřebuje – vzít kámen a přehodit kostel, pouštět draka, cvrnkat kuličky a taky se prát. Spolužačky nosí krátké sukně, přišla nabídka z obludária a z fronty se vrací další mrzáci. Černo-černá komedie podle skutečného příběhu se soustřeďuje na vypjaté chvíle Frantíkova života, v nichž tvrdohlavý člověk usiluje o vymanění se z daného osudu i prostředí. Na pozadí novodobých českých dějin tak Frantíka čeká veliký zápas o lidskou důstojnost.

        obsazení Jakub Albrecht, Adam Vacula, Tomáš Dianiška, Barbora Kubátová, Denny Ratajský, Nataša Mikulová, Rozálie Malinská, Gabriela Farr, Mária Leherová, Jaroslav Blažek, Jakub Kalián, Hynek Tajovský

        režie F. X. Kalba výprava Lenka Odvárková hudba Ivan Acher, Igor Orozovič pohybová spolupráce Marek Zelinka Dramaturgická spolupráce Ladislav Stýblo

        Losers Cirque Company: EGO

        22. října 2021 od 19.00
        Severočeské divadlo

         Ego nás nutí být vždy nejlepší, mít vždy navrch, mít vždy pravdu. Ego je mistr číslo jedna, kterého musí všichni uctívat. Co se stane, když jednomu muži na sportovním vrcholu vstoupí do ringu jiný muž. Mladší, energičtější, fyzicky výkonnější. Ego říká: „Je potřeba zápasit! Zápasit ze všech sil o své těžce vydobité místo.“ Jenomže dech už nestačí, svaly vypovídají službu, vztek a frustrace zatemňují mysl… Příběh muže, který si musí projít vnitřním peklem, aby pokořil své vlastní ego a došel mnohem většího poznání – totiž, že fyzická síla se zdaleka nevyrovná té duševní, a že nejlepší vyhraná bitva je žádná bitva.

         choreografie Radim Vizváry hudba Igor Ochepovsky animace Amar Mulabegovič
         kostýmy Petra Vlachynská light design Michael Bláha, Amar Mulabegovič režijní supervize Daniel Špinar zvuk Karel Mařík produkce United Arts

         Cirk La Putyka: Runners

         22. října 2021 od 19.00
         Severočeské divadlo opery a baletu
         ZRUŠENO

          Snažíme se všechno stihnout a to, co jsme nestihli, dohonit. Nestačí být dobří, zítra musíme být lepší. Chceme jít s dobou, ale ta nás už dávno předběhla. Nemůžeme se zastavit, nemůžeme spát, nemůžeme si sednout a vypít si v klidu šálek kávy a přečíst si od začátku do konce alespoň jeden článek (už teď je pro vás tahle věta dlouhá, přiznejte se). Musíme běžet, protože nemáme čas. Nemáme čas, protože ten pořád běží. A získat ho je běh na dlouhou trať. Běh, při kterém se vyplavují do těla endorfiny, takže tenhle styl života milujeme. Natolik, že i když pandemie dokázala čas zpomalit, běžců přibývá.

          obsazení Tina Afiyan Breiová, Sabina Bočková, Viktor Černický, Ethan Law, Mandi Orozco

          režie Vít Nezval choreografie Dora Sulženko Hoštová dramaturgie Petr Erbes, Viktor Černický scénografie Pavla Kamanová, Vít Neznal kostýmy Mikuláš Brukner hudba Jan Čtvrtníček světelný design Michal Horáček technická spolupráce Oldřich Procházka, Daniel Hajtl video Jakub Jelen

          Divadlo Demago

          23. října 2021 od 19.00 hodin
          Činoherní studio
          vstupenky v prodeji
           Divadlo Demago: Vstup zdarma

           Divadlo Demago uvádí improvizované divadlo.

           obsazení Jiří Maryško 

           režie a dramaturgie Jiří Maryško hudba Hendy Witanto světla Jan Morávek / Jiří Hančič

           60 minut bez přestávky

           Partneři