FESTIVAL KULT     -     19. ROČNÍK     -     14.-22. ŘÍJNA 2016     -     ÚSTÍ NAD LABEM

Hlavní program

pátek 14.10.2016
Hraničář
18:30h
19h / 19:30h
20h a 20:30h
Vstup zdarma
Tantehorse: Psychomachia
Site specific projekty v ulicích města. Přesun po stanovištích bude probíhat po skupinkách s průvodcem. Jednotlivé performance na sebe budou plynule navazovat. Začátek je vždy ve výše uvedených časech před Hraničářem. Cesta končí před Činoherním studiem, kde volně naváže videomapping na budovu ČS.
Divadelní představení
Více ...
sobota 15.10.2016
Činoherní studio
19h
250Kč
Činoherní studio: Pan Bílý, Zrzka a ti druzí
„Tarantinovská“ gangsterka ostře nabitá touhou po pomstě a extatické lásce. Pan Bílý přichází skoncovat s minulostí, zlikvidovat Zuřivého býka, vůdce Rudochů, potkává však Zrzku z party Odhodlaných. Krvavá jatka se blíží.

Divadelní představení
Rezervovat Více ...
neděle 16.10.2016
Hraničář
18h
80Kč/150Kč
Divadlo Minor: Mami, už tam budem?
Nová autorská inscenace režiséra Jiřího Jelínka inspirovaná cestováním a s ním spojenou často, možná nejčastější otázkou, která neomylně padne, jakmile připoutáte dítko do autosedačky, zavřete dveře a nastartujete…. Mami, už tam budem?

Divadelní představení
Rezervovat Více ...
neděle 16.10.2016
Činoherní studio
19h
250Kč
Činoherní studio: Pan Bílý, Zrzka a ti druzí
„Tarantinovská“ gangsterka ostře nabitá touhou po pomstě a extatické lásce. Pan Bílý přichází skoncovat s minulostí, zlikvidovat Zuřivého býka, vůdce Rudochů, potkává však Zrzku z party Odhodlaných. Krvavá jatka se blíží.

Divadelní představení
Rezervovat Více ...
pondělí 17.10.2016
Činoherní studio
19h
350Kč
HaDivadlo: Vyhnání Gerty Schnirch
Příběh o lidském osudu zlomeném dějinami, o vině Čechů a Němců, o tom, zda je možno odpustit a porozumět, je dramatizací úspěšného románu současné české prozaičky Kateřiny Tučkové. Vychází z historických událostí, nedílně spojených s minulostí města Brna. Konkrétně zobrazuje tzv. „brněnský pochod smrti“ a osudy jeho účastnice, Gerty Schnirch, pocházející z německo-české rodiny.Divadelní představení
Rezervovat Více ...
úterý 18.10.2016
Činoherní studio
19h
350Kč
Divadlo Na zábradlí: Hamleti
Původní inscenace tvůrčího týmu Mikulášek – Viceníková na téma hereckého života, hraní, předstírání, markýrování. Divadlo jako téma samo o sobě. Kolik osobností herci pojmou, a jak to odskáčou? Je herectví opravdu vysněným povoláním? Má režisér vždycky pravdu? Co všechno se na jevišti nesmí? Proč děti a zvířata nemají hrát divadlo? To a mnohé jiné ze zákulisí divadelního světa.Divadelní představení
foto KIVA
Rezervovat Více ...
středa 19.10.2016
Dům kultury
19h
190Kč/350Kč
Losers Cirque Company: Walls and Hadbags
Kdesi ve městě, na dvoře bloku domů, stojí zeď. Ta zeď je výzvou, zkouškou odvahy, ale i startem k imaginaci. A také je tu zavazadlo, ve kterém se skrývá naše dětství, naše někdejší přání. Kdysi jsme je tam zabalili. Malý chlapec a pětice dospělých mužů se vrací na dvorek ke zdi s taškou v ruce, aby opět snili své klukovské fantazie.
Divadelní představení
Rezervovat Více ...
čtvrtek 20.10.2016
Hraničář
19h
350Kč
Studio Hrdinů: Pustina (PRO NEMOC ZRUŠENO)
Projekt Pustina stojí na libretu, básnické skladbě, které vzniklo složením tří základních sbírek básníka Pavla Zajíčka. Sbírkami použitými pro projekt Pustina jsou: Roztrhanej film, Šedej sen a Kniha moří. V inscenaci se propojují tři dramatické složky: živá hudba DG 307, filmové projekce a herecké akce.
Divadelní představení
Pro nemoc zrušeno Více ...
čtvrtek 20.10.2016
Činoherní studio
19h
160Kč
Hustina
Divadlo Demago, čerstvý nositel významného ocenění v oblasti alternativního umění, uvádí improvizovanou alternaci. Pustina zpustla pro nemoc a ze zaječí nory hned jen tak někdo nezaječí. V hustých hustinách je ale stále možno honit několik zajíců najednou. Demago se po roce vrací na Střekov a jediná mrkev nezůstane nezapálená. Ale může to být i jinak.Divadelní představení
Rezervovat Více ...
pátek 21.10.2016
Hraničář
19h
150Kč
11:55: Regulace intimity
Tvůj charakter je to, co děláš, když si myslíš, že se nikdo nedívá. Inscenace ohmatávající hranice vnitřního a vnějšího světa, privátního a veřejného, pravdy, klamu a sebeklamu. Dvanáct hereckých autorských individualit ve střetu s divákem. Intimita není jen příjemná. K intimitě patří i velmi nehezké věci. Třeba krutost.
Divadelní představení
Rezervovat Více ...
sobota 22.10.2016
Dům kultury
19h
350Kč/490Kč
Dejvické divadlo: Zimní pohádka
Psychothriller se šťastným koncem v podání Dejvického divadla. Spletitý příběh o lásce, krutosti i důsledcích, které často způsobují unáhlené lidské činy. Ale také příběh o uplývajícím čase, jež má schopnost léčit a smiřovat s tím, co už nelze změnit, o čase, který přináší toleranci, pochopení a odpuštění. Taková je pozdní a zároveň velmi zřídka uváděná hra Williama Shakespeara. Děj příběhu se odehrává na Sicílii a v Čechách. Král Leontes žárlí na svou manželku Hermionu a obviňuje ji z nevěry s českým králem Polixenem. Uvrhne Hermionu do vězení a svou dceru, kterou nepovažuje za vlastní, chce dát zavraždit.
Divadelní představení
foto Hynek Glos
Rezervovat Více ...

Doprovodný program

neděle 16.10.2016
Hraničář
16h
Střekovské matky: Dětská tvůrčí dílna
Střekovské matky. Je jich pět a plný Střekov. Snaží se probudit Střekov k životu a daří se jim to. Pořádají rozličné akce, jejichž smyslem je oživovat místní komunitu. V rámci festivalu KULT připraví tvůrčí dílnu pro děti, na kterou bude navazovat představení divadla Minor – Mami, už tam budem?
neděle 16.10.2016
Hraničář
21h
HateFree Studio: Ještě chvíli, prosím!/ film
Film je vhodný pro mládež od 15 let.

Režie: Filip Nuckolls
Scénář: Miroslav Rosendorf
Kamera a střih: Michael Johanides
Hrají: Jan Řezníček, Marta Vítů, Vojtěch Říha, Jelena Juklová, Jaroslav Achab Haidler a další

„Světová premiéra filmu.“

Syrová výpověď o dramatickém osudu člověka, který má být odpojen od přístrojů. Co člověk, to jiný úhel pohledu na pohnutý život hlavního hrdiny, který končí velmi tragicky.
Nízkorozpočtový snímek, který si nedělá ambice stát se oscarovým filmem, se točil sedm dnů převážně v Ústí nad Labem a bez nezištné pomoci řady přátel (jako např. Lucie Rosenbergové, Jindřicha Matouška či Zdeňka Hulínského) by asi sotva mohl vzniknout. Obzvlášť velké díky patří Hraničáři a lidem z Činoherního studia, kteří se sice ve filmu neobjeví, ale ohromným dílem pomohli, zejména Lucii Šperlové, Josefovi Kadeřábkovi a Michalovi Křížovi. Tvůrci se zároveň omlouvají za nesnáze nechtěně způsobené Štěpánce Tiché.
pondělí 17.10.2016
FF UJEP
14h
Martin Veselý: Kde ta hrůza vlastně začala? /přednáška
Docent katedry historie a specialista na dějiny druhé světové války Martin Veselý se pokusí odpovědět na otázku, kterou si klade hlavní hrdinka románu a divadelní hry Kateřiny Tučkové Vyhnání Gerty Schnirch. Dílo reaguje na skutečnou historickou událost, tzv. brněnský pochod smrti, v rámci kterého bylo z Brna vyhnáno na dvacet tisíc německých obyvatel. Přednáška přiblíží historické souvislosti a pozadí konce druhé světové války včetně problémů, které přineslo vysídlení Němců z Československa.
pondělí 17.10.2016
Kavárna Muzeum
17h
D. Grozdanovičová, J. Märc: Vzpomínky na válku, Terezín a Norberta Frýda /beseda
Pedagog katedry historie Josef Märc, který se dlouhodobě zabývá problematikou holocaustu a pracuje s pamětníky, jejichž vzpomínky zprostředkovává svým studentům, bude hovořit s Doris Grozdanovičovu. Tato dlouholetá redaktorka nakladatelství Československý spisovatel, která mládí prožila v Brně, byla od počátku roku 1942 vězenkyní ghetta v Terezíně. Dodnes je aktivní členkou redakční rady Terezínské iniciativy. Její vzpomínky budou reflektovat především tři témata - vlastní válečné zážitky, roli pamětnického vzpomínání na Terezín a vzpomínky na Norberta Frýda.
pondělí 17.10.2016
Kavárna Muzeum
19:30h
Květovaný kůň/ hudební kvarteto /koncert
Hudební kvarteto Květovaný kůň vzniklo na jaře roku 2012 a sešli se v něm saxofonista Michal Hrubý, flétnistka Zuzana Hanzlová (Neočekávaný dýchánek), kontrabasista Petr Tichý a hráč na harmonium Jarda Svoboda (Traband). Věnuje se především úpravám písní skladatele Karla Reinera (1910–1979), který prošel za války Terezínem. Zde napsal písně do inscenace staročeské lidové hry Esther, a právě jejich úpravy tvoří základ repertoáru kvarteta. Jeho další součástí jsou písně a říkadla z Reinerova cyklu Květovaný kůň na texty Norberta Frýda. Tento cyklus měl židovským dětem za protektorátu nahradit zakázané vyučování.
úterý 18.10.2016
FF UJEP
16h
M. Hilský: Odejde, pronásledován medvědem: Shakespeare na českém pobřeží /přednáška
Přednáška významného profesora anglické literatury a překladatele divadelních her W. Shakespeara Martina Hilského, který se dílu tohoto významného dramatika věnuje již třicet let. Přednáška bude zaměřena na jednu z méně známých her, která se odehrává v přímořských Čechách a v Hilského překladu ji úspěšně uvedlo Dejvické divadlo.
středa 19.10.2016
Café MAX
20h
Petr Linhart - landscape folk /koncert
Petr Linhart je písničkář, poutník a milovník krajiny Sudet a jejích příběhů. Hudbu a texty přitom nepíše pouze pro Majerovy brzdové tabulky, tedy pro svou domovskou kapelu, a pro Michala Horáčka nebo Jana Spáleného, ale především sám pro sebe. Vydal už tři sólová alba, z nichž Sudéta (2007) a Rozhledna (2015) byla nominována na žánrovou cenu Anděl. Ve své tvorbě reflektuje krajinu, historii a legendy česko-německého pomezí. Rád proto říkává, že hraje „landscape folk“ anebo také „sudetskou country“.
čtvrtek 20.10.2016
FF UJEP
14h
M. Brožová: Pustina totality a český underground /přednáška
Doktorandka katedry historie Markéta Brožová přiblíží v rámci přednášky prostředí totality v předrevolučním Československu a zaměří se především na problematiku undergroundu, jeho zdroje, inspirace a hlavní představitele, včetně undergroundových center, která fungovala v regionu severozápadních Čech.
čtvrtek 20.10.2016
ČS foyer
16h
M. Brožová, V. Lábus Drápal a hosté: Pocta Pavlu Zajíčkovi /beseda
Markéta Brožová bude hovořit se známým severočeským disidentem a současným ředitelem lounského divadla Vladimírem Lábusem Drápalem nejen o českém undergroundu, ale také o tom, jestli mají pravdu ti, kteří tvrdí, že zemřel spolu s totalitou. Středem zájmu bude osobnost undergroundu – básník, textař, hudebník a výtvarník Pavel Zajíček, jehož projekt Pustina je zajímavým uměleckým dílem, ale zároveň i dobovým svědectvím.
čtvrtek 20.10.2016
Café MAX
20h
Filip Nuckolls: WS, známější než kráječ /přednáška
V záplavě pietních akcí se Filip Nuckolls pokusí lehce rozvernou formou představit portrét Wiliama Shakespeara jako reálné lidské bytosti, která zábavu a umění nechápala jako dvě vzdálené galaxie. Pokusí se nastínit obraz divadelního podnikání v alžbětinské Anglii. Možná se tak ukáže, proč anglosaský model podpory divadla není snadno přenosný. Na řadu přijdou i bulvární až lechtivé informace okořeněné spoustou fotek a videí.
pátek 21.10.2016
Café MAX
22h
DJ Loopin - Nu-jazz / nu-funk / nu-latin / party
Pražský DJ a producent LOOPIN už několikrát nadchnul naše návštěvníky. Byly to večírky, na kterých snad nebyl nikdo, kdo by netančil. Není divu: nu-jazz, nu-funk, nu-disco a nu-latino, které LOOPIN neotřelým způsobem míchá, jsou jako na míru šité Café Max. LOOPIN totiž není jen DJ, ale také muzikant (hraje v UNITED HEADS nebo HI5Live), a tak gramofony používá jako svébytný hudební nástroj.
sobota 22.10.2016
ČS foyer
21h
Strange Fetish /závěrečná párty
O tečku za 19. ročníkem festivalu se postará progresivní jazz v podání tříčlenné ústecké kapely, která o sobě říká, že nastavuje zrcadlo altruismu, egoismu, čecháčkovství i filatelii.